Dudliho zápisky Patagonia 98 · Sikkim 99 · Peru 2000 · Karibik 2002 · Barma 2002 · Irán 2003

Podzemné kanály - Quanaty

Pri individuálnych potulkách mestom som sa vydal smerom k múzeu podzemných vodných kanálov - Quanatov. Quanaty boli pre mesto životne dôležité. Yazd bol postavený uprostred púšte v nadmorskej výške 1230 metrov. Pitnú vodu pre mesto získavali z horských vodných prameňov, ktoré navŕtali v pohorí niekoľko kilometrov od mesta. Vodný vrt bol niekedy hlboký aj sto metrov. Dôležité bolo, aby sa vodný zdroj nachádzal vyššie ako je miesto, kam má byť voda dopravená. Na transfer vody využívali pod zemou vykopané kilometre kanálov, ktorými sa svieža a čistá voda dostávala až do mesta.

Táto tradičná iránska metóda zavlažovania zeme a zásobovania vodou je známa a využívaná v centrálnom Iráne vyše 2000 rokov. Kvôli náročnosti výstavby a ich strategickej dôležitosti bola výstavba quanatov v iránskej histórii podporená a chránená mnohými zákonmi. Počet quanatov v Iráne dosiahol číslo úctyhodný počet 50.000, najdlhší z nich meria vyše 40 kilometrov.

Múzeum sa nachádzalo v historickej budove, ktorá bola dopravným uzlom podzemných vodných chodieb. Expozícia múzea zachytáva náročnú výstavbu a historické technické vynálezy pri budovaní a rozvoji technológie quanatov. V jej podzemí je možné vidieť vodné nádrže a rôzne blokovacie mechanizmy pomocou ktorých vodu zadržiavali a posielali na ďalší rozvod. Pôsobilo to na mňa podobne ako banské múzeum a expozícia v Banskej Štiavnici.

V súčasnosti je voda pre púštne mestá zabezpečovaná zároveň výstavbou vodných diel ako je napríklad hydroelektráreňská nádrž v Karaji, ale význam a využitie pôvodných quanatov je v Iráne stále veľmi dôležité. Odborníci a stavitelia quanatov sú dobre platení a zdá sa, že ani v budúcnosti ich náročné remeslo v tomto suchom regióne nezanikne.


« späť · úvod · ďalej »