Dudliho zápisky Patagonia 98 · Sikkim 99 · Peru 2000 · Karibik 2002 · Barma 2002 · Irán 2003

Historická citadela v Bame

Prichádzame k impozantnému múru bamskej pevnosti. Vchádzame dnu štýlovou vstupnou bránou, kde predávajú lístky a zapisujú nás do knihy návštev. Potom prenikáme do spleti ulíc a uličiek historického mesta Arg-é Bam, nad ktorým vysoko, sťaby Spišský hrad, dominuje hradná citadela. Všetko je tu postavené z nepálených tehál a pôsobí to ako filmová kulisa obrovského hradu z piesku.

Toto opevnené mesto bolo založené v období Perzskej ríše ešte pred Kristom. Citadela, ktorá dominuje nad pevnosťou bola postavená neskôr, v Sasaniánskom období, ktoré siaha od tretieho do siedmeho storočia nášho letopočtu. Pôvodne tu žil mix národov, ktorý sa skladal zo Zoroastriánov - pôvodných obyvateľov, kresťanov a židov. V pevnosti sa nachádzalo 400 obytných domov, v ktorých žilo okolo 11 tisíc ľudí. V siedmom storočí, po invázii Arabov, Bam podľahol islamskému vplyvu a stal sa moslimskou osadou. Z architektonického hľadiska je zaujímavé, že v Bame možno nájsť kresťanské, židovské aj moslimské chrámy, podobne ako pozostatky po Zoroastriánoch. Moc Bamu bola postupne ovplyvnená aj rôznymi inými národmi. Najprv to boli Mongoli a neskôr po vpáde Afgáncov v roku 1722 bola táto pevnosť dobitá a opustená.

Začiatkom minulého storočia sa v pevnosti úsídlili vojaci. Vojenská posádka tu bola do roku 1931 a keď vojaci definitívne opustili bamské múry, pevnosť spustla a v podstate bola celá zničená. Až v 70-tych rokoch minulého storočia začali iránci s rekonštrukciou a obnovou tejto unikátnej pevnosti. Keď sem v roku 1993 prišiel na návštevu iránsky prezident Ráfsándžání, bol uchvátený veľkoleposťou tohto diela a vyhlásil, že každý iránec by mal aspoň raz za život navštíviť toto unikátne miesto.

Priamo nad vstupnou bránou do citadely je zrekonštruovaná útulná čajovňa, kde sa dá posedieť a oddýchnuť si počas prehliadky pevnosti, pri pohári teplého čaju a chutných datlových koláčikoch. Na koláče nás nahovorila staršia pani, ktorá nás obsluhovala, so slovami: "Moje koláče musíte ochutnať, veď o nich píšu aj v Lonely Planet."

Posilnení občerstvením pokračujeme ďalej v prehliadke po nádvoriach citadely. Stúpame do strmých chodieb, v ktorých sú tmavé priestory. Do takýchto dier v hradbách zatvárali na výstrahu ľudí, ktorý sa niečím previnili. Po prekonaní všetkých dvorán, striech a prevýšení vystupujeme na poslednú, najvyššiu baštu citadely, ktorá slúžila ako pozorovateľňa. Celá pevnosť obklopená hradným múrom je pod nami. Za hradbami vidíme súčasné mesto Bam, ktoré voči pieskovo-sivej pevnosti kontrastuje zeleňou paliem.

Sme strategicky na najvyššom bode, pod nami je pustá a ľudoprázdna vyše dvetisíc ročná história. Mať tak čarovný prútik a môcť sa preniesť aspoň na pár hodín do doby, keď Bam prekvital ešte pred príchodom Arabov. Vidieť a zažiť pravý ruch bazáru, navštíviť koniareň pri citadele, kde bolo k boju a obrane mesta pripravených 400 koní. Vidieť ako tu kedysi žil panovník a ako bežní ľudia v meste pod citadelou. Ako asi vyzeral v Bame bežný deň? Sme tu sami, bez turistov, spoločnosť nám robia len vtáci, ktorí tu sporadicky prilietajú a sadajú na hradby. V diaľke pozorujeme husté mraky nad neďalekým pohorím.


« späť · úvod · ďalej »