Dudliho zápisky Patagonia 98 · Sikkim 99 · Peru 2000 · Karibik 2002 · Barma 2002 · Irán 2003

Shiraz

Shiraz je miliónová metropola v juhozápadnej časti Iránu. Historicky bol Shiraz vždy vnímaný ako centrum perzskej kultúry a stal sa synonymom vzdelanosti, poézie, ruží a vína. V osemnástom storočí v období dynastie Zand (1747-1779) bol Shiraz hlavným mestom Perzie.

Prehliadka mesta ponúka množstvo prekrásnych mešít a mauzóleí významnej historickej hodnoty i pokojné záhrady, v ktorých oddávna hľadali inšpiráciu veľkí iránski umelci, básnici a vzdelanci. Háfez a Sá-di - slávni básnici 13-teho a 14-teho storočia, ktorých pozostatky sú uložené v hrobkách v Shirazi, sú aj v dnešnej dobe národnými hrdinami a uznávanými osobnosťami. A bol to práve shirazský architekt Ostad Isa, ktorý v 17-tom storočí projektoval islamský chrám Tádž Mahál v Indii.

Prechádzame sa po hlavnom shirazskom bulvári. Na ulici sú čističi topánok, veksláci, predavači plagátov a medzi nich sa prepletajú chodci. Napriek veľkomestskému ruchu a množstvu ľudí na uliciach, sme neušli ako turisti pozornosti domácich. Na každom kroku nás pristavujú miestni ľudkovia a kladú nám stále tie isté štandardné otázky. Kým jeden rozhovor slušne ukončíme, ďalší sa vzápätí začne. Mestom sa nedá prejsť len tak, treba komunikovať s ľuďmi. Ešte aj policajti, okolo ktorých sme prechádzali, nás pristavili. Najprv sme sa preľakli, ale keď sa nás s úsmevom opýtali, odkiaľ pochádzame a či sa nám tu páči, vedeli sme, že aj oni chcú využiť prítomnosť cudzincov na chvíľu rozhovoru.

 

Dostali sme na ulici aj niekoľko ponúka na sprevádzanie v meste, ale popis pamiatok v Lonely Planet nám úplne postačoval a nechceli sme sa viazať na sprievodcu. Keď sme chceli mať kľud od ruchu ulice, vnorili sme sa do historických pamiatok a záhrad, kde nebolo temer nikoho. Objavili sme záhradu Naranjestán nazývanú aj Pomarančová záhrada, ktorá bola oázou pokoja a pohody uprostred rozpálených ulíc mesta. Jediná pamiatka, ktorá je masovo navštevovaná domácimi je Mauzóleum Shah-e Cheragha. Mauzóleum je sväté pútnické miesto Šítov. Žial nás, ako turistov a nemoslimov, dnu nevpustili. Ešte pred piatimi mesiacmi tam bolo možné vojsť, ak o to turisti požiadali, ale počas našej návštevy stál pri vchode strážnik a prísne dozeral na to, aby nepovolaní turisti svojimi fotoaparátmi nerušili veriacich pútnikov v mauzóleu.


« späť · úvod · ďalej »