Dudliho zápisky Patagonia 98 · Sikkim 99 · Peru 2000 · Karibik 2002 · Barma 2002 · Irán 2003

Perzepolis

Perzepolis to sú najzachovalejšie starobilé ruiny v Perzii a umelecké dedičstvo veľkého Achaimenovského impéria (559 - 330 pnl). Perzský kráľ Dareios I v šiestom storočí pred Kristom zjednotil Perzskú ríšu, zaviedol jednotnú menu, úradnú reč a presadzoval tolerantnú politiku voči ostatným podriadeným národom. Bol veľmi prísny na dodržiavanie zákonov. Počas jeho vlády sudcov, ktorí závažne porušili právo, stiahli za živa z kože a potiahli ňou na výstrahu sudcovské stoličky.Veľkú a mocnú ríšu pokoril v roku 331 pred našim letopočtom Alexander Veľký, neskôr tu pustošili Arabi a zyšok dnešnej podoby Perzepolisu dotvoril zub času a zemetrasenia.

Za Shirazom sme prechádzali okolo stavby, ktorá pripomínala svojim tvarom bránu. Bola to "Brána koránu". Tento historický monument bol viac krát zničený zemetrasením a opätovne postavený. V hornej časti brány sú priestory, kde je uložený korán v písomnej podobe. Podľa náboženských zvyklostí, každý veriaci moslim, ktorý prejde pod Bránou koránu, bude po dobu jedného mesiaca ochránený pred nešťastím. Neďaleko Brány koránu ma upútala obrovská nedostavaná veľkostavba. Tina mi vysvetlila, že je to luxusný hotel s panoramatickým výhľadom na mesto, ktorý už dlhé roky čaká na dostavanie. Prekvapilo ma, že sa púšťajú do takýchto odvážnych architektonických projektov v oblasti, ktorá je tak seizmicky riziková.

Cesta zo Shirazu do Perzepolisu je zároveň hlavnou výpadovkou na Esfahán a tak bola veľmi kvalitná, s tromi pruhmi v každom smere. Popri ceste pozorujeme stany iránskych Nomádov. Tinin strýko z pohľadu šoférskych vzručností bol iránska klasika, katastrofálny vodič. Vôbec nedodržiaval bezpečný odstup a veľmi rád striedal prudký plyn s ešte prudšou brzdou. Jazdil bez smerovky hore dole cez tri pruhy a občas minul okoloidúce auto iba o chlp. Tina bola kľudná. Všetky tachometre na palubnej doske v aute, okrem ukazovateľa benzínu, boli bez ručičiek. Ručička benzínu bola temer na nule. Zastavili sme na pumpe, natankoval plnú nádrž a zaplatil za benzín. Nedalo mi to a prepočítal som si, že plná nádrž v Iráne stojí okolo 65 korún.

Konečne vystupujeme v Perzepolise. Pred nami sa ukázalo obrovské priestranstvo s pozostatkami antických palácov, ktoré boli voľakedy obohnané vysokým ochranným múrom. Tina sa profesionálne ujala svojej role. Oblečené mala na sebe klasické celočierne šaty s čiernym čádorom, na ktorom mala nasunutý čierny šilt proti slnku a na rukách mala efektné biele rukavičky. Začala nám robiť sprievodcovský výklad o palácovom komlexe.

Veľké vstupné schody k palácom nemajú vysoké stupienky aby mohli po nich pohodlne vystupovať panovníci, veľkomožná šlachta a zahraničné delegácie v dlhých elegantných róbach, prípadne aj jazdci na koňoch. Pri príchode dôležitých ľudí zneli z vrchu schodov slávnostné fanfári. Prechádzame okolo impozantného monumentu "Brána všetkých národov", ktorý mal zdôrazňovať, že Perzepolis bol rozsiahlou ríšou, združujúcou pod svojou správou veľký počet národov.

Najväčší z palácov v Perzepolise je Palác 100 stĺpov. Štvorcové priestranstvo s ôsmimi vstupnými bránami bolo tak ako celý Perzepolis voľakedy zastrešené a slúžilo na prijímanie národných delegácií panovníkom. Dnes je väčšina stĺpov zborená, ale to čo sa zachovalo, nám dáva predstavu, ako to asi vyzeralo pred 2500 rokmi.

 
« späť · úvod · ďalej »